Elnyerte a Best Managed Companies minősítést a Vajda-Papír

Elnyerte a Best Managed Companies minősítést a Vajda-Papír

Elnyerte a Best Managed Companies minősítést a Vajda-Papír

Elnyerte a Best Managed Comapanies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) minősítést Magyarország piacvezető higiéniai papírtermék-gyártója, a Vajda-Papír a Deloitte idei pályázatán. A Best Managed Companies program zsűrijének eredményhirdetése szeptember 26-án este volt a Szépművészeti Múzeum Reneszánsz Csarnokában rendezett gálán. Vajda Attila, a Vajda-Papír alapító-ügyvezetője szerint a döntéssel a zsűri is elismerte a vállalat úttörő stratégiáját, eddigi erőfeszítéseit a fenntartható termelésre, a károsanyag-kibocsátás csökkentésére, az ország önellátó képességének biztosítására és a munkavállalók folyamatos képzésének megteremtésére. 

Idén harmadik alkalommal került megrendezésre Magyarországon a Deloitte Private üzleti mentorprogramja, mely a kiválóan vezetett magánvállalkozások munkáját ismeri el. A zsűrit Baksay Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója, Dr. Csillag Sára, a Budapesti Gazdasági Egyetem, Akadémiai Fejlesztési Rektorhelyettese, Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke, Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde Zrt. vezérigazgatója, valamint az OTP részéről Wolf László, igazgatósági tag és vezérigazgató-helyettes és Tóthmátyás Zoltán ügyvezető igazgató alkotta. A Deloitte mentorprogramjában olyan sikeres magyar tulajdonú és irányítású vállalkozások vehetnek részt, amelyek – egyéb feltételek mellett – legalább 20 millió euró éves árbevétellel és több mint 50 foglalkoztatott munkavállalóval rendelkeznek.

A pályázatban vizsgált szempontokban idén hangsúlyosan jelent meg a fenntartható termelés, a zöldszemlélet erősítése, ami egybeesik a Vajda-Papír stratégiájával is. „Vállalatunk ipari termelő vállalatként elsőként adta ki az eddigi környezetvédelmi intézkedéseket és a vállalásokat is tartalmazó környezetvédelmi, társadalmi felelősségvállalási és vállalatirányítási ESG jelentését (Environment, Social, Governance), amely ambiciózus vállalásokat is tartalmaz a következő évekre a fenntarthatóság terén. Vállaltuk, hogy 2030-ig 20 százalékkal csökkentjük vízfogyasztásunkat, 50 százalékkal növeljük a megújuló energiák használatát és 2050-re működésünk karbonsemlegessé válik” – mondta Vajda Attila, a Vajda-Papír ügyvezetője.

 Hozzátette: az ESG-stratágiánk fő pillérei a környezetbarát gyártás, modern, környezetkímélő technikai megoldásokkal; a környezettudatos alapanyag-beszerzés: igazoltan felelős erdőgazdálkodásból származó rost felhasználása; a környezettudatos üzemeltetés és működés, valamint környezettudatos szállítmányozás, amivel úttörők vagyunk az ipari gyártóvállalatok között. A jövőbeni fenntarthatósági fejlődésünk alapját biztosítja a Gyármentő Programban elnyert több mint 10 milliárd forintos támogatás, amelyből energiahatékonysági, környezetvédelmi és károsanyagkibocsátás-csökkentési intézkedéseket finanszíroz a cég, valamint napelempark és biomassza-erőmű építését tervezzük – emelte ki a Vajda-Papír ügyvezetője.

Kozmáné Dr. Kiss Julianna, a Vajda-Papír gazdasági igazgatója úgy fogalmazott: Az elismerés legfőképpen annak szól, hogy a Vajda-Papír működése unikális, mert a nagyvállalati struktúra gyors reagálású egységként tud reagálni, a vállalat erénye, hogy az igazgatósága előrelátó és rugalmas, alkalmazkodunk a pénzügyi környezethez és megtaláljuk a legjobb megoldást. Ez viszi előre a céget. Újítóak vagyunk számos területen. Például az első magyarországi ipari termelő vállalatként mindössze két hónap alatt vittük végbe a zöld kötvény-kibocsátásunkat. Részben ebből a 9,9 milliárdos forrásból finanszíroztuk Európa egyik legmodernebb és legenergiatakarékosabb higiéniai papírgyára, a dunaföldvári üzem bővítését, amely 80 ezer tonna kapacitásával teljes egészen fedezi a vállalat alapanyag-szükségletét. A cég gyártóhelyein a papíralapanyagból keletkező hulladék 100 százalékát újrahasznosítjuk – sorolta.

Vajda Attila hozzátette: a Best Managed Comapanies minősítés elnyerése az ambiciózus stratégiánk mellett elismerése az eddigi vállalatirányítási döntéseinknek is, annak, hogy az elmúlt 10 évben mintegy 40 milliárd forintot fordítottunk arra, hogy a higiéniai papír gyártása és a cég üzemeltetése a legkörnyezetkímélőbb, fenntartható technológiákkal valósulhasson meg.

Vajda Attila hangsúlyozta, elkötelezettek a fenntartható higiéniai termékek palettájának bővítése mellett, és arra törekszenek, hogy a környezettudatos termékek száma elérje a 80 százalékot év végére. Hozzátette: a társaság évente 140 000 tonna papírterméket gyárt egy kifejezetten energiaintenzív területen. Azt is vállaltuk, hogy a csomagolóanyagoknál 60 százalékra emeljük az újrahasznosított anyagok arányát, ezzel éves szinten 600 tonnával csökkenhet a cég műanyagfelhasználása - ismertette a cégvezető.          

Zöld stratégiai céljaink közé tartozik a dunaföldvári papírgyártás során a vízfogyasztás csökkentése 2030-ig tonnánként 12 köbméterről legalább 5,5 köbméterre, illetve a fajlagos energiafogyasztás csökkentése 2800 kilowattóra per tonna alá, valamint a megújuló energia használatának 50 százalékos növelése, a szén-dioxid-kibocsátás 5 százalékos csökkenése - mondta.

A környezetvédelmi lépések mellett a menedzsment nagy hangsúlyt fektet a munkavállalók folyamatos képzésére és a legújabb technológiákat is ismerő utánpótlás biztosítására is. Ezért indítottuk újra a papíripari szakképzést Dunaföldváron – ismertette, hozzátéve, hogy 2022-ben elnyerték Az év legnagyobb volumenű képzési programja díját a cég több millió euróból finanszírozott képzési projektjeiért. Vajda Attila hangsúlyozta, hogy a papíriparban is erősödik a digitalizáció, folyamatos és gyakran ugrásszerű a technológiai fejlődés, ezért a cég helyesen mérte fel az edukáció fontosságát, amikor 4 millió eurós képzési projektet indított több mint 500 munkavállalójának.

A Vajda-Papír 25 éve alakult családi vállalkozásként, csoportszinten mintegy 650 munkavállalót foglalkoztat. A magyarországi értékesítés mellett a vállalat higiéniai papírtermékeit a világ több mint 30 országába szállítják, a csoport teljes higiéniai papírtermék-előállításának 60 százaléka exportra megy. A cégcsoport 2013-ban Norvégiában is piacra lépett, az ottani gyárukban több mint 130 munkavállalót foglalkoztatnak. A cég hazai konszolidált forgalma 2023-ban meghaladta a 88 milliárd forintot, a norvégiai leányvállalaté pedig 17 milliárd forintot tett ki, így a csoport 105 milliárd forintos éves konszolidált árbevétele 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A cégcsoport kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyeresége (EBIDTA) 10,6 milliárd forint, míg az adózás előtti eredménye 6,3 milliárd forint volt.

A Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) program nemzetközi háttere

A programot 1993-ban indították el Kanadában, ahol azóta is sikeresen működik és mára már az ország egyik vezető üzleti mentorprogramjának számít. Jelenleg összesen 48 országban van jelen, többek között az európai országok többségében, az Egyesült Államokban, valamint Dél-Amerika és Ázsia több országában.

 

2024. szeptember 27.; Vajda-Papír Csoport